מחבר: אודי אהרוני   איורים: גיל טרויצה

ספר לילדים שאוהבים מחשבים

ניוטון

בספר זוטו יש דמות הקרויה ‘ניוטון’, על שם אחד המדענים הדגולים ביותר בתולדות האנושות.

סר אייזק ניוטון חי באנגליה בשנים 1643-1727. לפי סיפור מפורסם ניוטון ישב פעם אחת בגינה תחת עץ תפוח, ואחד התפוחים נפל על ראשו. ניוטון החל להרהר וכך גילה את כוח המשיכה של כדור הארץ.

אין הוכחות שסיפור זה אכן התרחש במציאות. כדאי גם לדייק יותר לגבי מה בדיוק ניוטון גילה. הוא גילה את העובדה המפתיעה הבאה: לכל עצם יש כוח משיכה, והכוח הזה תלוי בגודלו של העצם. לעצם קטן כמו גולה יש כוח משיכה כל-כך חלש שאי אפשר להבחין בו כלל. אפילו עצם גדול כמו בניין עדיין קטן מדי בשביל שכוח המשיכה שלו יורגש. כדור הארץ כולו, לעומת זאת, כבר גדול מספיק. כוח המשיכה של כדור הארץ חזק מספיק בשביל להפיל תפוחים על האדמה אם הם מתנתקים מהעץ. אבל לא רק זאת, הוא גם חזק מספיק בשביל למשוך אליו את הירח ולגרום לו להסתובב במסלול מעגלי סביב כדור הארץ.

זו הייתה גדולתו של ניוטון. החוקים שגילה חלו גם בקנה מידה קטן: תפוחים שנופלים מעץ, וגם בקנה מידה גדול: הירח שמסתובב סביב כדור הארץ.

בשנת 1687 פרסם ניוטון ספר בשם “עקרונות מתמטיים של פילוסופיית הטבע”. הוא מציג בספר את הנוסחה שלו לכוח המשיכה וגם שלושה חוקי תנועה נוספים, ומראה כיצד בעזרת חוקים פשוטים אלה אפשר להסביר את תנועות כל הגופים שהיו ידועים בזמנו, מגרגרי אבק ועד כוכבים וגלקסיות. ספר זה נחשב על ידי רבים להישג המדעי הגדול ביותר בהיסטוריה.

פרט לכך רשומות על שמו של ניוטון אינספור תגליות והמצאות נוספות.

עשו לייק בפייסבוק

כתובת מייל:
[email protected]
או צפו בסרטוני אנימציה באתר הבית של אודי:
udiprod.com